birim güvenir ve oeics kategorize nasil

Birim güvenir ve OEICs kategorize nasil

Ingiltere yatirimcilar 2.500 ‘den fazla birim güvenir ve Açik Uçlu Yatirim firmalari (OEICS) bir seçim var. Yatirimcilar bir fon ve baska arasinda anlamli karsilastirmalar yapmak etkinlestirmek için, Yatirim Yönetimi Dernegi (IMA) özel sermayeli fonlari disinda her fon siniflandirir. (AB’de ikamet offshore fonlar, fon için özel bir kategori olmasa da dahil ve fon özgü veri tanimlanir.)

Baslangiçta, her fon bir dört gruba düsüyor: 37 kategori vardir, içinde Sermaye Koruma, Gelir, Büyüme ve Uzman. Örnegin gelir grubu üç alt grup ve sekiz farkli kategoride içerir:

gelir

sabit getirili: uk güvenilir tahviller
uk endekse bagli güvenilir tahviller
sirket tahvili
stratejik bag
yüksek verim
global tahvil
hisse: uk sermaye gelir
karisik varlik: tr sermaye ve teminatlar gelir

Fon saglayicilari IMA en uygun sartlari yerine fon tabi oturmak onlarin fon istediginiz grubu ve kategori belirtin. IMA da para bir grup ya da degilse kategori, aksiyon alinir eklenmek üzere uygun kalmasi düzenli olarak kontrol eder.

Bir kategoride dahil fon söz konusu kategoride yatirim varliklarinin en az% 80 olmalidir. Belirli bir cografi odaklanma ve Yönetilen Active gibi belirli bir yatirim stratejisi benimsenmesi para var para var her kategori içinde – bir kategoride dahil genellikle menkul kiymetlerin türüne göre olmasina ragmen fon-tahvil, hisse senedi, güvenilir tahviller vb yatirim veya Mutlak dön.

Categorising fonlari daha kolay geçmis performansi, fon ücretleri ve örnegin portföy kompozisyonuna karsilastirmak için yapim bir gibi-için-benzeri olarak, fon degerlendirmek yatirimci saglar. Her fon bir kategoriye girer ragmen, hala ayni kategorideki bir fon ve baska arasinda önemli farkliliklar olabilir. Mavi fis, büyük kap, küçük kap, Ingiltere, gelismekte olan piyasalar vb – fon yöneticileri sadece aktif veya pasif olabilir farkli yatirim stilleri, yok, ayni zamanda yatirim ve farkli pazarlarin tercih

Bu yatirimcilar gibi-için-benzeri karsilastirmalar yapiyoruz emin olmak için, IMA tutarli, mantikli ve net bir sekilde bu fonlarin mevcut bilgileri israr ediyor. Ayrica, fon yaklasimlarinda tutarli olmalidir, yatirim tarzi degisiklikleri ve odak yatirimcilar için kafa karistirici olabilir. Ve bildigim kadariyla performans ölçüm söz konusu oldugunda, karsilastirmalar yapilir nerede, ticari hususlar ile renkli olmamalidir.

Her simdi ve sonra, ve genellikle önemli bir pazar degisimler nedeniyle, yeni bir kategori tanitildi, onlar çok küçük hale gelirse kategorileri de ortadan kaldirilabilir.