Buffett, yatirim ipuçlari bir smorgasboard

Warren Buffett, dünyada is lideri belki de en çok okunan, ama en çok göz ardi.

Onun Berkshire Hathaway (BRK) hissedarlara Buffett yillik mektup her zaman çok yatirim anlayislar, mizah ve pazar manzarasi için yatirimcilar tarafindan tahmin edilmektedir. Bu yilki çaba hayal kirikligi yok.

Ne ‘Buffett-gözlemcileri’ çok o taklit nasil nadiren sasirtmaya devam ediyor. Iste onun döner ve yatirim yaklasim degil sadece tüm dünyada yatirimcilarin takdirini kazaniyor US $ 37 bir yuva-yumurta ile dünyanin en zengin ikinci kisi, ayni zamanda onun pay sahipleri ile onun açik ve samimi iletisim ve henüz sadece bir cesur Birkaç onun ayak izlerini denemek ve takip etmek istediginiz gibi görünüyor.

Diger bir deyisle, o bugün 80.000.000 $ içine 1965 yilinda Berkshire bir 10.000 $ yatirim döndü – Ve sadece tanitim yoluyla, Buffett ve ortagi Charlie Munger 40 yil boyunca hissedarlara BRK için% 22 bir dönüs, bir yil teslim. Kimse 40 yildir bu dönüs eslesen yakin geldi.

Hisse senedi seçerken Buffett ve Munger büyüme üzerinde tahmin tercih ve kimin gelecegi onlar degerlendiremez isletmeler kaçinin. “Bu muhtesem 1910 yilinda otomobil gibi sektörlerin önde büyüme, 1930 yilinda uçak ve 1950 yilinda TV öngörmek için bir parlaklik gerekli. Ama bu gelecek de “bu sektörlerde hemen hemen tüm sirketler kirip olacaktir büyük rekabet dahil.

Büyüme yeterli degildir, onlar olan kar resim yillardir gelmek öngörülebilir makul stoklari arayin. Onlar sermaye tahmin edilebilir kar marjlari ve döner gibi.

Onlar da bir nakit tampon tutmak çok önemli olduguna inaniyoruz. “Biz yabancilarin iyilik bagimli hale asla. Çok-büyük-çok-basarisiz Berkshire bir çare konumda degildir. Biz her zaman bol likidite devam edecektir. Nakit Bizim 20000000000 $ su anda bir bagis kazanç oldugunu. Ama “iyi uyku.

Konut piyasasi, mektupta, çünkü homebuilder, Clayton Homes Berkshire mülkiyet süphesiz bazi ilgi gördü. Talep tarafi – – sadece 1,2 milyon olarak gerçeklesti “Birkaç yil önce insanlar biz iki milyon konut bir yil baslar, ancak ev olusumu vardi iyi bir haber oldugunu düsündüm. Sonuç evler ve düsen fiyatlar bir fazlaligi oldu.

Bu çikinti tedavisi için üç yolu vardir: (1), evlerin bir sürü darbe (2) ev olusumlar tarafindan hizlandirmak, diyelim ki, gençler cohabitate tesvik, gönüllü ya da eksikligi muzdarip bir program olasi degildir, (3 ) ev olusum oraninin altinda bir dizi baslar yeni konut azaltir. Ülkemiz akillica üçüncü seçenek “seçti.

Finansal krizin zirvesinde, Buffett ve Munger hisse senetleri ve tahvil hem de büyük yatirimlar yapti, ama rues daha yapmiyor. “Ben (satin alma) çok daha fazla yapilmasi gerekir var. Büyük firsatlar seyrek gelir. Altin yagiyor zaman, bir kova, bir yüksük “için ulasir.

Mali kriz tarafindan yakalandi CEO’lar ve panolari Buffett bir hizmet var. Bu israr etmezse “Benim görüsüme göre bir yönetim kurulu sahipsiz oldugunu risk kontrol için CEO’su ayi tam sorumluluk. O isi isleme aciz ise, o “baska is için bakmak gerekir.

O hissedarlar mali krizden kayiplarin yükünü kaynakli oldugunu söylemeye devam ediyor. “Basarisiz sirketlerin CEO’lari ve yöneticileri büyük ölçüde yara almadan gitti. Onlarin kaderi onlar nezaret afetlerden azalmis olabilir, ama yine de büyük tarzi yasiyor. CEO’lar ve, birçok durumda, yönetim uzun boy mali havuç yararlanan, bazi anlamli sopa simdi “sira istihdam resmin bir parçasi olmasi gerekir.

Ayrica yatirim bankacilari gelen alimlar hakkinda tavsiye alma riskleri bir kesim hatti teslim – “Eger bir saç kesimi ihtiyaciniz olup olmadigini berber sorma”. Buffett bakis potansiyel ücretleri onlarin tavsiye bagimsizligini bulut olmasidir.

Geçen yil Buffett Burlington Northern Santa Fe Demiryolu 44 $ milyar edinimi ile Berkshire tarihinin en büyük satin alma tamamladi. O zaman o ABD ekonomisi için uzun vadeli bakis açisi olan inancini bir göstergesi oldugunu belirtti. O da “babam bana bir çocuk olarak ayarlanmis bir tren satin almadim, çünkü bu tüm oluyor” diye alayci bir sekilde.