Çin’de yatirim-Çin safsata-

Çin uzun bir girisimcinin hayal oldu – “Her bir milyar Çinli için iç çamasiri bir çift satabilir Eger …”. Simdi, dis dünyaya kapilarini açarak yaklasik 25 yil sonra, ne kadar iyi seyler çalisiyoruz?

Uygulamada, her zaman Çin’in 1.3 milyar insan yararlanarak iki açikça ayri stratejiler olmustur – (1) ucuza üretmek için Çin’in düsük isçilik maliyetleri kullanimi ve daha yüksek bir mark-up için daha zengin pazarlara ihracat, ve (2) ile Çin halkinin ürünlerini satmak için. Son 25 yilin en boyunca ortalama Çinli tüketici, önemli miktarlarda Bati ürünleri satin almak için yeterli harcanabilir gelir olmadi – simdiye kadar, strateji (1) daha iyi çalisti gerçegini üzerinde hiçbir tartisma yoktur. Ama bütün bu degisiyor. (Satin alma gücü hiçbir Amerikan orta sinif bu yakin olmasina ragmen) Çin’in yükselen orta sinif artik ABD’nin tüm nüfusu daha büyük oldugu tahmin edilmektedir. Bu yüzden yabanci yatirimcilarin orta sinif kendi ürünlerini satarak uzun hayal-of düses ürünleri yan yatan vardir? Peki, tam olarak degil …

Çin’de istirakleri için ayrilmis sirket karlari hakkinda bilgi gelmek için sasirtici zordur ve bu nedenle görüsler bu konuda ayrilir. Biliyor hemen hemen herkes Çin faaliyetlerinden sirket karlari son yillarda yükselis olmustur kabul ederken, kötümserler bu genel karlilik kadar Meksika gibi Amerika’nin daha az alkislanan ticaret ortaklari bazi gerisinde kaliyor israr, ve daha da eger arkasinda yerine toplam nüfusundan daha kisi basina düsen bazinda ölçüm. (Farkli veri kaynaklarini kullanarak) iyimserler Çin’de bu karlilik sürekli yüksek ve farkli ülkelerde yatirimlarin karlilik arasindaki dogru karsilastirma Çin’in 1.3 milyar insan ve bazi küçük ticaret ortagi nüfusu arasinda olmadigini isaret olmustur korumak, ancak Her ülkede yatirim miktari arasinda – Çin’de oldugu gibi ABD, örnegin, Meksika’da yaklasik iki kat daha fazla para yatirim yapti. Her iki taraf da, iki sey üzerinde anlasma: (1) Çin’de yabanci yatirim (özellikle ABD) neredeyse kadar sözde oldugu gibi degil, ve (2) Çin’de sirket karlari nedeniyle orta vadede yakin üzerinde artis bekliyoruz Çin’in orta sinifi arasinda harcanabilir gelirdeki artis.

Bunun isiginda, iyi bir strateji olasi bir yabanci yatirimci için ne olurdu? Beklenmedik saglamak için planlariniz bazi esneklik birakarak, ihracat ve kismen iç piyasa için kismen üretmek – Mevcut geleneksel bilgelik bahis korunmak gibi görünüyor. Ayrica Çin pazarinda satis zamanla artmasi muhtemeldir olasiligini faktör iyi bir fikir olacaktir. Tabii ki, insanlarin son 25 yildir söyledikleri ne, ama simdi zamanlama Çin kâr tren nihayet çikarmak için hazir oldugunu, dogru oldugunu, farkli oldugunu tahmin sesler büyüyen bir koro var. Ben biri için onlara inanmak.