etik yatirim düsünüyor

Eger küresel çevre mesajlari isiniyor? Kyoto Accord sizinle bir akor grev mu? Eger biraz daha iyi dünya yapmak için, bir birey olarak, ne yapabilirim düsünüyor musunuz?

Eger öyleyse, çok yalniz degilsin. Daha fazla insan kendi degerlerini yansitan isletme ariyorlar yatirimcilarin giderek artan sayida dahil olmak üzere çevresel ve etik konularda bir dizi dahil aktif hale gelmektedir. Onlar etik, sosyal ve çevre sorunlari bir dizi dogru olani yapmaya çalisiyoruz uygun ya da sorumlu, sirketler olarak kabul sekilde davranmaya sirketleri desteklemek istiyorum.

‘Etik’ yatirim Bu tür kendi adina verilmistir çok çekis kazanmistir: yatirimcilarin giderek daha sosyal açidan sorumlu yatirim alternatifleri disari arama olarak Sosyal Sorumlu Yatirim (SRI) ve, bu gün, bu dikkat bol oluyor.

SRI sadece yatirim kararlari ile kisisel degerleri bütünlesmesidir. Bir yatirimin kar potansiyeli yani sira, ayni zamanda toplum ve çevre üzerindeki yatirimin etkisini düsünün. SRI yatirimcilar tipik olarak oyun, tütün ve silah ve kötü çevre endise kayit, yönetim, is iliskileri ve / veya çevre, kati sosyal performans, ya da sürdürülebilirlik odaklanarak olanlarin lehine insan haklari ile sirketler gibi sektörlerde kaçinin. Yenilenebilir enerji, biyoteknoloji, su veya atik yönetimi ve saglik yapan sirketler genellikle bu kategoriye girer.

Yatirim fonu yöneticileri bu gibi teknikleri kullanarak bir ‘etik’ fon gelistirmek:

Negatif tarama – silah üreticileri gibi yatirimlarin belirli türleri kaçinarak.
Pozitif tarama – yenilenebilir enerji veya saglik ile ilgili sanayi gibi, arzu olarak kabul sirket faaliyetleri veya özellikleri için tercih edilen bir.
Best-of-sektör – çevresel ve sosyal performans ve sürdürülebilirlik dayali bir is sektöründe önde gelen firmalarindan seçerek.
Sosyal sorumluluk – sosyal sorumluluk ile ilgili konulari ele hisseleri seçmek için bir süreç sözlerine ekledi.

Bu bir fon o etik ‘denir degil sirf otomatik olarak “etik” olmadigini dikkat etmek de önemlidir. Fon yöneticileri genellikle dogal piyasa güçleri kamuya yüzden, herhangi bir bilinçli yatirimci gibi, genellikle bir fon portföyündeki ‘süpheli’ sirketler içermez ‘etik’ olarak belirlenmistir bir sirkette hisse senedinin fiyati bastirir oldugu görüsünü tasimaktadir .

Etik fonlar her yatirimci için degildir. Genellikle ‘geleneksel’ para daha uçucu ama, uzun vadede, bazi iyi döner üretti. Onlar sizin için? Belki, onlar dengeli bir portföyün parçasi iseniz. Sizin profesyonel bir danisman size ‘etik gitmek’ olup olmadigini karar vermenize yardimci olabilir.