libya nakit kraldir

Libya son zamanlarda Orta ve Dogu Avrupa’da büyük bir varligi ile, Unicredit, Italya’nin bir numarali banka ve Avrupa’nin altinci büyük bankacilik kurumda ikinci büyük hissedar olarak ortaya çikmistir. Japon, Çin ve Arap yatirimcilar ve egemen servet fonlari pazarlik bodrum fiyatlarla Bati varlik satin alma: bankalar, araci kurumlar, fabrikalar, ve gayrimenkul.
Son 5 yilda Bati’dan gelismekte olan dünyaya zenginlik büyük transferi tanik oldu. Petrol ve emtia uluslararasi fiyatlari yükseldi olarak, Bati tüketicilerin sabit para çift ve üç kisilik ödemek zorunda kaldi. Rekabetçi bir, küresellesen dünyada maliyetlerini düsürmek için çalisan, Batili sirketlerin ucuz isgücü ve vergi avantajlari (“offshore” adi verilen bir islem) ile ülkede kurulan tesisleri ve arka bürolari.

Seviyor ya da Rusya, Çin, Venezuela, Güney Kore, Vietnam ve Nijerya ile birikmis ABD dolari ve Euro Batili hükümetler ve kurumlar tarafindan ihraç edilen tahvil yatirim yapildi. Çin tek basina Amerikan borç fazla 1 trilyon (!) ABD dolari tutar. Bati böylece daha fazla tahvil sahipleri zenginlestiren, bu yükümlülüklere iliskin faiz 6 ortalama% öder.

Bu kapatmak için 7 trilyon dolar ABD ve Avrupa’dan Asya, Afrika ve Latin Amerika’ya tasindi oldugunu söylemek yanlis olmaz. Bati’nin çesitli borsalarda kayiplar bu baska bir 10 trilyon dolar ekleyin ve biz benzeri görülmemis bir durumla karsi karsiyayiz: yoksul bir Bati, zengin ve giderek daha fazla kendini iddiali Üçüncü Dünya ülkeleri tarafindan finanse. Ters Sömürgecilik.