nasil zor zamanlarda gelisen bir counterintuitive yaklasim geri alabilirim

Bir süre önce, ben Ken, bir yüksek teknoloji sirketi de genç bir yöneticisinden bir sikintili e-posta aldim.

Ken ve ben hiç karsilasmamis, ama o benim ilk iki kitap okumak ve o ekibi açti istediginiz sekilde Extreme Liderlik fikir ve uygulamalari uygulamak için elinden geleni yapmisti. Kendi kültürüne, kendi is ahlaki, onlarin dostluk. , Ken bana gerektiginde, birlikte bant ve sabit çalisacak – 10 ile 20 saat zaman bir gün – bir sorunu çözmek ya da acil bir ihtiyaci karsilamak için. Ken esi herkes için yemek pisirmek ve ofise getirmek olacaktir. Onlar bir aile gibi, dedi, büyük is yapmaya kararliyiz ve birbirlerinin basarisi için ayrilmis hissettim. Hiç kimse tüm Ken, en sikayet etti.

Ve sonra bir sey oldu. Bir kriz, bir yeniden org, yönetim yapisi bir kayma – hepimiz matkap biliyorum. Ken hala bir is vardi, ama görevinden ortadan kaldirildi. Eski fikirlerle dolu yeni yönetim bölümün islevi denetlemek için geldi ve birbirlerine ve islerini Ken ekibi bagli duygusal lifleri sökülmüs.

“Simdi,” Ken son 4 hafta boyunca ben web bir kez eve asla, dogru seyler yapmak için düz ekibimle 39 saat çalisti ayni sirkette 8 saat boyunca sörf, benim hücre oturdu “, yazdi.

“Ben dönek degilim,. Ben ayrilmak istemiyorum ama – sadece veya haksiz – Sanirim yaptigim her seyi elimden hissediyorum” dedi. “Ben ariyorum tavsiye sudur:

“Nasil geri alabilirim?”

Ben potansiyel olarak yasami degistiren birine tavsiye tanistigim asla bu tür disari el isteksiz oldugunu itiraf. Sonuçta, sadece Ken’in durumu hakkinda detaylari sketchiest vardi ve her seyi bilen cevap adam olarak kendimi temsil etmek için yol çok küstahça görünüyordu. Ama onun için bir fikir var mi, ve ben gerçekten Ken hayatinda büyük, olumlu bir fark yaratmak oldugunu hissettim – ve bu hayatinda o ile çalisti.

Ve beklediginiz tavsiye tür degildi.

Zaten biz görülmemis, zor bir zamanda yasiyoruz söylemek bir klise haline geldi. Hepimiz biliyoruz. Ama gerçek su ki, is dünyasi her zaman zor oldugunu. Onlar diyorlar “çalisir.”

Olursa olsun çalismak sirketin sanayi, pazar ya da yazin Eger klasik is yerinde engelleri, sorunlari, ve tatmin edici bir, tatmin edici bir deneyim için engellerin bazi kombinasyonu ile ugrasmak zorunda kalmistim.

Bir süre ya da baska, örnegin, en iyi bencil olan otorite pozisyonlarda patronlari ya da insanlara bildirdin ve en kötü idiotically bencil. Onlar tüm kredi ve suçu hiçbiri aldi ve basarili veya basarisiz olup olmadigini daha az bakim olabilir. Ya da daha kötüsü, onlar basarisiz olurdu tercih, ve mücadeleler büyük keyif aldi.

Ya da belki de bu yüzden müsteri hizmet için çalisanlarin yetenek tehlikeye ki yönetici, stratejik kararlar bu alt satirinda ve hissedar degeri saplanti oldu, olsa müthis insanlar tarafindan doldurulur, bir sirkette çalisti. Ve müsteriler, bu nedenle, sürüler halinde çikti.

Sen noktasina hiper-rekabetçi paranoyak, bogucu bir noktasina riskten kaçinan, ya da sadece bazi yardim almak için yerel ofis için çalisan düsünün yapilan çok siyasi. Olan bir ortamda olabilir

Hepimiz yogunluk düzeyleri degisen bu temalarin bir bilesimi yasadim. Ve hepimiz örgütsel tuzaklar sundugumuz kisisel sorunlari ile yolumuza gezinmek zaman ve enerji bir miktar geçirdim. Sadece biz diger insanlarla asili için ödediginiz fiyat.

Simdi, ekonomide, mevcut, emme bölünmesi eklemek ve pozitif, üretken lider olmak için tüm çabalari ile, neden görmek kolaydir, hala zaman zaman nakavt olsun. Bazen yol asagi.

Sorun genellikle anlasma yolu oldugunu: kriz zamanlarinda Bizim diz refleksi tepki bizim eylemlere daha dikkatli, ve kaynaklarin daha koruyucu oldugu, siki üzerinde tutmak için. Veya yukari – – payanda ve ne panosu sayesinde gelecek Biz yolumuza düsünüyorum.

Bir çok daha iyi, çok daha güçlü bir alternatif ise, var. Gerçek liderlik bu yaslanmayan gerçege dayali bir eylem counterintuitive kursu:

Bir lider (ya da hemen baska bir rolü size bu konuda, almak) gibi kendi büyüklügü digerlerinden kendinizi daha büyük olmasina neden yeteneginizi, paradoksal, yatiyor.

Baska bir yol, bir meydan okuma ya da kriz sizin (ve benim) en iyi sekilde ulasmak ve basinizin üzerinden baskasina artirmak için denemek için, bunun yerine, kendi tehlike veya rut odaklanmak degil, dedi.

Fikir tanidik gelmeli. Gerçekten Altin Kural, hemen hemen bütün dinlerin, düsünce okullari ve gezegende felsefeler var olan bir felsefenin “baskalarinin Allah’a yapmak” duygulari üzerinde sadece bir degisim var. Ve bu sürümlerinin hiçbirinde – degil bir – seklinde bir dipnot bulacaksiniz, “9 to 5 de saat ya da bir reçel kendinizi bulmak her zaman arasinda Pazartesi’den Cuma’ya geçerli degildir.”

Bu yüzden Ken sunulan çözüm bu oldu:

Sizden daha fazla o kisinin yapma niyetiyle, yatirim için is yerinde kimse almak. Birisi (Yourself Büyüktür) projesinin GTY olmasi ve bu kendi çikmaz, zihin kendi durumuna ne yaptigini görmek için seçerek kelimelerin en dogru, en kisisel anlamda bir antrenör, rehber, ya da akil hocasi olun.

Belki de çaresizlik içinde, ama o ben onu atilan ediyorum egri topu tarafindan oldugu kadar sürpriz, Ken benim tavsiye aldi ve meydan kabul etti.

Iki hafta sonra, Ken o bizim konusma hakkinda derin düsünmüstü söylemek yazdi ve o kadar bilgi ve deneyimini paylasarak baskasi kaldirabilir önce, o gelen dogru dersler oldugunu emin olmak için gerekli gerçeklestirmek için gelmisti son takimi travma. Bu yüzden patronu ile bir araya geldi ve o soruna katkida yapmis olabilir ne, farkli hareket etmis nasil hakkinda geri bildirim istedi, ve o gelecekte daha iyi bir lider olmak nasil olurdu. “30 dakikalik toplanti günah çikarma 2 saat dönüstü,” kendisi hakkinda bazi sert, “altin dersleri” ögrenme ona sonuçlandi Ken dedi.

“Simdi,” diye devam etti, “. Zaten bir yönetici olmak istiyor benim takimimda bir teknoloji ile çalismaya basladim ve ben bir yemin aliyorum,” diye çevremdeki insanlar daha iyi yapmak için “dedi – Kendimi büyümeye devam olarak. Ben de bu konuda benim çocuklara ögretmek için gidiyorum. ” Ken, öyle görünüyor ki, geri onun enerji aldi ve o kadar geri almak için giderken de var.

Biz sadece Ken gibi, tüm insan demektir. Ve onun gibi, hepimiz zaman zaman asagi bashed olsun. Yani, olur bir dahaki sefere, meshur göbegini kendinizi çekmek için günaha karsi ve bunun yerine, baskasi yukari çekin ulasmak. Sizin GTY projesi için birini bulmak gidin.

Düsününce gel, neden bekleyelim?

Kendinizi daha büyük copyright 2009 steve farber yazar: gerçek bir liderlik nihai ders