neden finansal modelleme kadar önemli

Finansal Modelleme büyük ölçüde günümüze ve yas önemi artmistir. Finansal Modelleme, Finansal Planlama ile birlikte, akilli finansman çogunluga yeni araçlari haline gelmistir. Finansal Planlama gerçek bir mali olay simüle etmek için yapilir. Böyle bir mali durumu ile karsi karsiya olsaydi nasil hareket edecegini? Ne böyle bir durumda eylem uygun modu olurdu? Nasil hayali bir mali durum nakit akisi teorik olarak hesaplanabilir? Finansal Modelleme tüm bunlari ve daha fazlasini içerir. Sirketler finansal modelleme her zaman gerektirir. Finansal modelleme simdi tüm üst basamak yönetsel kararlar önemli bir unsur haline gelmistir. Finansal modelleme hakkinda yeterli bilgiye sahip bir muhasebeci simdi sirkete vazgeçilmez hale gelmistir.

Tek basina basit indirgenmis nakit akimi modelinin finansal analiz için yeterli degildir. Bir dizi çalismada basit indirgenmis nakit akimi modelinin, çogu zaman, hatalari ile dolu oldugunu göstermistir. Bu giris ve finansal modelleme yayginlasmasinin yolunu açti etti. Finansal modelleme ile ilgili temel kosul biri, modelin objektif belirlemek için olmasidir. Modeller seylerin herhangi bir sayi üzerinde olusturulan olabilir, örnegin, finansal modelleme iki yatirim seçenekleri, iki kredi programlari ve benzeri arasinda karsilastirma yapilabilir. Modelin amaci belirlendikten sonra, simdi gerekli girisleri doldurmaniz gerekir. Girilen verinin dogrulugunu ya da hassas bir ölçüde de daha önce ikinci tespit edilmelidir. Açikça belgelenmis ve net tam olan modeller bulmak çok nadirdir. Bir kisi dogru adimlari takip ederseniz, daha sonra bir elektronik tabanli modelin olusturulmasi çok kolay hale geldi. Hüner titizlikle her adimi takip etmektir. Bir finansal model içine girdiginiz her eleman için, kar ve zarar, nakit akisi ve bilanço tüm etkileri göz önüne alinmasi gerekir.

Finansal modellemenin genel teknigi hem de diger hesaplamalarin bir dizi için uygulanabilir. Bu finansal modeller söz konusu oldugunda, bu test asamasinda düzgün yerine getirilmesi çok önemlidir. Bu asamada hesaplamada bir fark hata modeli gereksiz isler gibi bir finansal model basarisi, bu asamada baglidir. Bir finansal model test düzeyi açikça modelinin nihai hedefi baglidir. Finansal model dolar is degerinde milyonlarca gelistirilmektedir ise, finansal model titizlikle, hesaplamada basit bir hata test edilmelidir, ya da matematiksel formülasyonu sirkete büyük kayiplara neden olur.

Simdi finansal modelleme çesitli kullanim inceledikten sonra, bize olusur: Neden finansal modelleme kadar önemli? Basit bir sorgu cevabi da basit: Tüm önemli yönetsel kararlar finansal modelleme dogrudan bir sonucudur. Finansal modelleme, is plani modelleme, finansal planlama, entegre is planlama, kurumsal modelleme, is süreci modelleme, is referans modelleme-tüm dogrudan veya dolayli olarak, hepsi dogrudan bir baglanti var çünkü bu günümüzde çok önem varsaydim karar verme bir sirketin süreçleri.