tarim ekonomik iyilesme için anahtar tutar

Eger tarim ve ABD’de genis tarlalari dünyanin en zengin ülkelerinden biri olarak Amerika’da yapilan en önemli ayagi oldugunu biliyor muydunuz? Pamuk üretiminde döküldü para arzi büyük miktarda, bugday, misir ve diger degerli gida ürünleri ve tarim ürünleri büyüklügünü Amerika tahrikli. Modern ekonomik planlamacilari tarafindan verilen Ancak, bu alindi. Bunun yerine, ABD bir çok aci bir sekilde son zamanlarda düstü mali sermaye ve spekülatif portföy yatirimlari bina odaklanarak basladi.

ABD dolari döviz geri rezervleri olarak altin kaldirildi zaman hisse senetleri, tahviller, para ve portföy yatirimlari gibi mali sermaye ile modern ekonomik yöneticileri, yakinlik basladi. Bu Federal Rezerv reel olarak gerçek degeri dikkate almadan her zaman dolar yazdirabilirsiniz anlamina gelir. ABD dolari en çok para birimleri önde gelen rezerv standartlarina oldu çünkü, daha da para piyasasi ve finansal sektörde spekülasyonlar hizlandirdi. Bu yönelim egitim sistemine yansidi. Daha fazla ögrenci tarim alaninda sol ve bankacilik, finans ve çalismanin diger üretken olmayan alanlarda çalismaya basladi. Federal Hükümet, çünkü finansal piyasalarin çöküsü simdi is bulamiyorum ögrencilere ögrenci kredileri vererek bu konuda yatirim.

Ögrenci kredileri tarim yatirim yapildi ve para arzi yogun bu sektörde yatirim ise, Amerika Birlesik Devletleri bugün yüksek enflasyonlu bir durgunluk karsi karsiya olmayacak. Modern makineleri, teknolojileri ve modern tarim teknikleri infüzyon yoluyla tarimin güçlendirilmesi daha güçlü bir ekonomik büyüme yönünde ABD sürdürmek olabilir. Bunun yerine, para arzi tiz bankacilik ve finans sermaye kurumlarinin spekülatif kaldiraç mali piyasaya pompalandi. Para arzi gibi tasmasi ABD ekonomik tarihinde görülmemis enflasyon tetikledi. Ve piyasasi çöktü zaman, onunla tüm Amerikan ekonomik sistemi alasagi.

Bugün, enflasyon her yerde ve ABD ekonomisinin her üretim sektörü mahvediyor. Özellikle, temel mal enflasyona göre spiral itme ücretliler için daha büyük sikinti verdi. Ayrica yüksek üretim maliyetleri nedeniyle isletmelerin çöküsü tetikledi. Para kitligi oldugu için ABD ekonomisi degil çalisiyor. Aksine, kriz degersiz günlük hale gelmektedir dolasimdaki dolar büyük miktarda tarafindan olusturuldu. Federal Rezerv kurtarma projeleri ve resmi tesvik harcamalari finanse etmek için ekonomiye daha fazla para pompalamak için hazirlaniyor gibi herhangi bir krize kadar izin vardir. Sonuç olarak, yerine temel geri gitme, politika yapicilar ince hava disari daha fazla kagit para yazdirarak durumun alevlenmesine egilimindedir.

Obama yönetimi bu nedenle daha fazla harcama ile mevcut krizin yakit tarafindan olumlu adimlar atmalidir. Mevcut yönetimin ekonomiye daha fazla fiat para infüzyon hizlandirmak gerekir. Bunun yerine, tarim ve imalat gibi ekonominin temel ayagi güçlendirmelidir. Ayrica kova yaklasan çöküsü önlemek için ABD dolarinin altin destek yeniden uygulamalidir.