vadeli ticaret – hedging vs spekülasyon

Vadeli ticaret nasil ögrenme ilgilenen birçok bireysel yatirimcilar genellikle korunma ve emtia piyasalarinda spekülasyon arasindaki farki ayirt edemiyoruz. Vadeli ticaret ögrenmek için bir isteyen tüccar için için, öncelikle ticaret riskten korunma ve spekülasyon stilleri arasindaki farki ayirt etmek gerekir.

Emtia piyasalari agirlikli olarak spekülatif yatirimcilar için bilinir. Bu tüccarlar ticareti var bir vadeli sözlesme teslim alma veya verme gibi bir niyetim yok. Onlar sadece fiyat hareketinden bir kar elde etmek için piyasanin yönünü tahmin etmeye çalisiyoruz. Bu kazanç elde etmek amaciyla, bu risk esdeger miktarda üstlenirler.

Örnegin, vadeli ticaret ögrenmek ABD’nin Midwest bölgesinde bir tüccar gibi misir pazari olarak, tanidik bir piyasasinda islem baslamak isteyebilirsiniz. Onlar misir fiyati gelecekte yukari hareket edecek süpheleniyorsaniz, onlar sadece (“Uzun” go) bir vadeli sözlesme satin alabilirsiniz. Öte yandan, onlar gelecekte azaltmak için misir fiyati tahmin, bir vadeli islem sözlesmesi (“Kisa” go) satabilir.

Her spekülatif ticaret potansiyel fiyat hareketleri kar için risk almak bir alici ve satici hem de vardir. Alici ne de satici ne vadeli son kullanma tarihi de malin teslim alinmasi ya da yapiminda bir ilgi vardir.

Hedger: vadeli ticaret ögrenmek insanlar genellikle emtia piyasalarinda bulunan tüccar diger tip bakmaktadir. Emtia piyasalari riskten korunma yan fiyatlari degisen risk ortadan kaldirmak isteyen ticari üretici ve tüketicilerin olusur. Hedging spekülatörler karsi ticaret stratejisi var: spekülatörler olasi bir kar almak için risk almak ise, ürettikleri veya tüketmek mallar için cazip fiyatlar kilitlemek için risk ortadan kaldirmak için çalisiyoruz.

Baska bir örnek için misir pazar kullanarak, böyle bir yapimci, bir çiftçi olarak, genellikle ürün korunmak için ariyor. Çiftçi 3 ay boyunca hasat için hazir olmayacaktir onun çiftlikte büyüyen bir tam ürün vardir. Çiftçi misir fiyati onun ürün satmak için zamani geldiginde onu daha az kar vererek, düsebilir endiseli oldugu için, onun kirpma benim satan vadeli islem sözlesmeleri korunma karar verir. Onun ürün boyutuna esdeger vadeli islem sözlesmeleri satarak, o aslinda onun ürün için geçerli fiyat kilitlenir. Çiftçi vadeli sözlesme tam yükümlülügünü yerine ve ürün teslim yapacak.

Vadeli ticaret ögrenmek isteyen birçok isteyen tüccarlar genellikle spekülatör ve hedger arasindaki farki ayirt edemez. Bu islem tam tersi stilleri çünkü ticaret iki tür arasindaki fark son derece önemlidir.

vadeli islem dahil ve tüm yatirimcilar için uygun degildir kaybi önemli bir riski vardir.