yarim cent – nadir abd para yatirim notu

giris

ABD Hükümeti periyodik olarak 1793 ile 1.857 arasindaki Yarim Cent darp. Bu alisilmadik mezhep iken bugün degersiz görünebilir, bu isçi sinifinin ücretler 10 saatlik çalisma günü basina 1 $ iken tarihsel ABD para sisteminin önemli bir parçasi oldu.

özgürlük kap

Liberty Cap yarisinda yüzde serisi Darphane 1797 döneminde 1.794 yayilmis. Bu serideki her bir tarih ve alt türü en az bir temel dolasan örnegin birkaç yüz dolar ayarlamak için, az ve oldukça degerlidir. Ama bu kisa serisi az DÖRT bes haneli nadir içerir. Bir tür olarak, Liberty Cap yarisinda yüzde onun büyük kardesi, Liberty Cap büyük yüzde çok daha kit oldugunu.

dökümlü patlama

Bu dönemde, Amerika Birlesik Devletleri Nane çarpici gümüs sikkeler, ama Hükümet yeterli miktarda talebi karsilamak için yapiyordu. Amerikan halki hala Ispanyolca ve Ispanyolca-Colonial gümüs kullanmaktan hoslandiklarini. Bu bir buçuk kurus ihtiyacini ilham Ispanyolca-Colonial gümüs sikkeler (Meksika, Peru, Bolivya, Sili, vb gibi yerlerde vurdu) oldu. ABD’de mal genellikle Ispanyolca ölçümlerde fiyatli edildi: Bu düsünün. “Iki bit” (iki real) fiyatli bir sey yirmi bes sent esdeger, “bir bit” (bir reale) fiyatli bir sey iken Yani 12 ve ½ sent esdeger için ödenmesi gerekir.

örgülü saç

Örgülü Saç tasarim yüz Liberty daha ince, daha genç bir görünüm vererek güncellendi. Küçük tasarimi 1.843 ile devam düzenlemeler. 1.843 tasarimi 1857 yilinda para basma sonuna kadar galip geldi.

sonuç

Amerika Birlesik Devletleri nadir paralar dünyada talep görmektedir. Bu hisse senedi ve tahvil gibi diger varlik sektörler ile karsilastirildiginda daha az spekülatif ve uçucu yatirim olarak kabul edilir bir varlik sinifina Amerikan, çagdas tarihi ve nadir paralar miktar prestij. Nadir ABD sikkeler de külçe daha iyi performans kanitlanmistir ve vahsi fiyat dalgalanmalari daha az tabidir var. Yarim Cent sizin nadir sikke holdinglerin için ideal bir ektir.