yatirim fonu yatirimlari ile vergi planlamasi

Doga Yatirim Fonlari tarafindan vergi tasarruf araçlari degil, bazi yatirim fonu yatirim ürünleri de vergi tasarruf planlari sunuyor. Yatirim fonlari elde edilen bir genel gelir iki kafa temettü ve sermaye kazançlari altinda siniflandirilir. Vergi etkileri o gelir bu baslari her ikisi için de vergi anlamak gerekir kazanilan dönüs üzerinde önemli bir etkisi olabilir göz önüne alindiginda. Temettü yoluyla kazandigi gelirin yatirimcinin elinde serbest vergidir. Çogu kez vergi aslinda Yatirim Fonu Sirket kendisi tarafindan ödenir. En yüksek vergi dilimindeki düsüs Yatirimcilar yatirim fonu planlarinda temettü seçenegi tercih edilmelidir. Kisa süreli (1-3Year) ve uzun vadeli (5 yildan fazla) – yatirim fonlari sermaye kazançlari iki türlüdür. Bu siniflandirma, tutma süresi dayanir. Yatirim satin alma tarihinden itibaren bir yil 15 gün içinde satilmasi durumunda, yapilan herhangi bir sermaye kazanci kisa vadeli olmalari olarak ele alinir. Bu nedenle mahsup vergi normal olacaktir. Yatirim fonu yatirim satin alma tarihinden itibaren bir yil sonra satilan ise, herhangi bir sermaye kazanci bu dönemde yapilan uzun vadeli sermaye kazanci olarak kabul edilecektir. Burada mahsup olurdu vergi yatirim önce satti almak için bir yil sonra tutulur ne kadar baglidir. Uzun fon daha az vergi ödenecek tutulur.

Üzerine yatirim için kullanilabilecek iyi bir Fonu planlari fon Paketleri (ELSS) tasarruf baglantili sermaye oldugunu. Onlar yatirimlarina vergi indirimleri saglamak ve ayni zamanda uzun vadeli sermaye kazançlari vergisinden muaf olarak yatirim için güçlü sik bulunmaktadir. Ayri ELSS düzenleri, çesitli sermaye planlari bir yilin altinda sermaye fonlari, sermaye kazançlari% 10 oraninda vergilendirilir ve bir yil boyunca vergiden muaf oldugunu göz önünde bulundurarak iyi bir yatirimdir. Bu seçenek Artis Fonlari ile icra edilebilir. Artis Fonlari temel amaci yatirimcilarin yatirim sermayenin uzun vadeli büyüme saglamaktir. Temettü Planlari ödenen temettü vergi ücretsizdir ve hiçbir dagitim vergi mahsup edilir. Ancak,% 0.25 hisse senetlerinin bir Menkul Muameleleri Vergisi, STT, satin almak veya satmak her zaman ödenen ve size yatirim kurtarmak daha fazla zaman alir, tekrar STT sizin itfa bedelinden mahsup edilir.

Planlama ve seçenekleri tasarrufu vergi çökme bir dönemde bunu yapmak için çalisiyoruz, özellikle de piyasa kosullari bir ile çalisma gerektirir. Uygun Varlik Dagilimi, arastirma ve Fon Yöneticisi tavsiye kesinlikle yardimci olacaktir. Uzun vadeli sermaye kaybi sadece uzun vadeli sermaye kazançlari mahsup edilebilir. Kisa vadeli sermaye kisa vadeli veya uzun vadeli olsun, herhangi bir sermaye kazançlari mahsup edilebilir.